Overall General Classification
Cyclist (Country) Team Time
1 Tom Danielson (USA) () Team-Garmin Sharp 30.18'04"
2 Chris Horner (USA) () Lampre-Merida +52"
3 Anacona Gomez (COL) () Lampre-Merida +1'43"
4 Ben Hermans (BEL) () BMC Racing Team +1'46"
5 Wilco Kelderman (NED) () Belkin-Pro Cycling Team +1'49"
6 Cadel Evans (AUS) () BMC Racing Team +2'14"
7 Carter Jones (USA) () Optum P/B Kelly Benefit Strategies +2'57"
8 Alex Diniz Correia (BRA) () Funvic Brasilinvest-São José dos Campos +3'48"
9 George Bennett (NZL) () Cannondale +4'00"
10 Lachlan Norris (AUS) () Drapac Professional Cycling +4'59"
Stage 1 (Cedar City)
Cyclist (Country) Team Time
1 Moreno Hofland (NED) () Belkin Pro Cycling Team 4.51'12"
2 KOCJAN Jure (SLO) () Team SmartStop 4.51'12"
3 PALINI Andrea (ITA) () Lampre-Merida 4.51'12"
Stage 2 (Panguitch to Torrey)
Cyclist (Country) Team Time
1 Michael Schär (SUI) () BMC Racing Team 5.03'00"
2 Jure Kocjan (SLO) () Team SmartStop 120
3 Serghei Tvetcov (ROU) () Jelly Belly P/B Maxxis 120
Stage 3 (Lehi to Miller Motorsports Park)
Cyclist (Country) Team Time
1 Moreno Hofland (NED) () Belkin-Pro Cycling Team 4.29'41"
2 Andrea Palini (ITA) () Lampre-Merida 4.29'41"
3 Eric Young (USA) () Optum P/B Kelly Benefit Strategies 4.29'41"
Stage 4 (Ogden to Powder Mtn)
Cyclist (Country) Team Time
1 Tom Danielson (USA) () Garmin-Sharp 15533
2 Ben Hermans (BEL) () BMC Racing Team 3420
3 Chris Horner (USA) () Lampre-Merida 3420
Stage 5 (Evanstan Wyo. to Kamas)
Cyclist (Country) Team Time
1 Eric Young (USA) () Optum P/B Kelly Benefit Strategies 3.49'29"
2 Jure Kocjan (SLO) () Team SmartStop 3.49'29"
3 Kiel Reijnen (USA) () UnitedHealthcare Pro Cycling Team 3.49'29"
Stage 6 (Salt Lake City to Snowbird Ski and Summer Resort)
Cyclist (Country) Team Time
1 Cadel Evans (AUS) () BMC Racing Team 4.34'31"
2 Joseph Rosskopf (USA) () Hincapie Sportswear +3"
3 Riccardo Zoidl (AUT) () Trek Factory Racing +7"
Stage 7 (Park City)
Cyclist (Country) Team Time
1 Cadel Evans (AUS) () BMC Racing Team 3.10'52"
2 Wilco Kelderman (NED) () Belkin-Pro Cycling Team 3.10'52"
3 Winner Anacona Gomez (COL) () Lampre-Merida 3.10'52"